Çocuklarda Dil Gelişimi

Dil, karmaşık bir bütündür. Dil gelişimi denilince geçirilmesi gereken bilişsel ve sosyal evrelerden bahsedilir. Beynimiz dışımızda olan dünya ile doğrudan etkileşim geçirmiyor; işitme, koklama, dokunmayı hissetme, görme ve iletişimin her durumunda bir başka biçime dönüşüyor.

Bir beynin bir başka beyinle iletişimi ilgi çekici bir serüvendir. Bu serüvende konuşmayı üretme ve algılama, konuşmacının beyninde gerçekleşen tasarlama ve bunun ardışık olarak mekanik, akustik, hidrolik enerjiye dönüştürülerek alıcının beyninde tekrar elektrokimyasal enerji biçimi alması birer basamaktır. Çocuk gelişiminde gelişimsel dil, taklit, alıcı ve ifade edici dil diye tabir ettiğimiz şey bunlardan ibarettir. Burada dikkat edilmesi gereken başlıca ilkeler şunlardır:

-Diğerlerinin dilini anlamak,
-Kelimeleri telaffuz etmek,
-Sözcük dağarcığı inşa etmek,
-Sözcükleri cümle içerisine yerleştirebilmek

Çocuğumuz, dinlediği öyküyü anlayabilecek, basit ve karmaşık sözcükleri ayırt edebilecek anlayışa sahip olunca dil gelişiminden bahsedilir. Çocuğun, dil ve konuşma terapisinden yararlanabilmesi yoğun bir maraton çalışmasıdır. Bu maratonda telaffuz etme, sözcük dağarcığı, cümle kurma, sözlü anlatımın akıcılığındaki bozukluk ve dil gelişimini etkileyen diğer faktörler çalışılır. Çocuklarda dil gelişimi ile destek ve terapi için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir