Anksiyete Bozuklukları, Panik Atak

Anksiyete Bozuklukları;

-Panik Atak
-Agorafobi
-Özgül Fobiler
-Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi)
-Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Ani ve patlamalar tarzında bir başlangıç gösteren ve anksiyetenin özel bir türü olan panik atakları, başta panik bozukluğu olmak üzere, birçok psikiyatrik hastalıkta ortaya çıkabilmektedir.

Panik bozukluğu hastalarında panik atakları yineleyici bir özellik gösterir, beklenmedik bir anda ortaya çıkar ve atak sonrasında tabloya beklenti anksiyetesi eşlik eder. Panik bozukluğu en sık olarak geç ergenlik ile 30’lu yaşlar arasındaki dönemde başlamaktadır. Panik ataklarının bazı bedensel duyumların felaketleştirerek yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı varsayılmaktadır. Yanlış yorumlanan duyumlar esas olarak, normal anksiyete durumlarında ortaya çıkan baş dönmesi, çarpıntı, nefes alma güçlüğü gibi bedensel belirtileri içermektedir. Felaketleştirerek yanlış yorumlama çarpıntıları, olması muhtemel bir kalp krizinin, soluk alma güçlüğünü soluksuz kalıp ölmenin bir habercisi olarak görmek gibi, bedensel duyumların gerçekte olduğundan daha tehlikeli algılanması olarak ifade edilmektedir.

Panik atağı ruhsal bir bozukluk değildir. Panik atakları panik bozukluğu dışında diğer anksiyete bozukluklarında ortaya çıkabildiği gibi, diğer bozukluklarda da (örneğin depresif bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu, madde kullanım bozuklukları) görülebilir. Ayrıca bazı tıbbi durumlar ya da madde kullanımı da panik atağına neden olabilir. Hipoglosemi ve hpertiroidi gibi fiziksel hastalıklarda panik ataklara neden olabilmektedir.

Panik Bozukluğu ile ilgili belirtiler;

-Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma,
-Terleme, Titreme ve sarsılma,
-Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları,
-Soluğun kesilmesi duyumu,
-Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi,
-Bulantı, karın ağrısı,
-Baş dönemesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma

Anksiyete bozukluğu hastalarında kullanılan bilişsel davranışçı terapi, gevşeme eğitimi, bilişsel yeniden yapılandırma ve alıştırma gibi çeşitli psikoterapileri içerir. Panik bozukluğunun bilişsel davranışçı terapisinde kullanılan bir diğer teknik alıştırmadır. İlaç tedavileri ile birlikte en etkili teknik psikoterapidir. Bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir