Duygudurum Bozuklukları

Temel bozukluğun duygu durumda olduğu hastalık grubuna duygudurum bozuklukları adı verilmektedir. Başlıca iki duygu durum bozukluğu; bipolar bozukluk ve majör depresyondur.

Bipolar bozukluk tanısı konulan hastalar aşırı neşe, hareketlilik, büyüklük hissi ve benzeri belirtileri yaşadıkları, çökkünlük hissettikleri, durgun ve suskun oldukları depresyon dönemleri yaşarlar. Mani döneminin daha hafif şiddette ve kısa süreli olduğu hipomani dönemi de görülür. Ayrıca, mani ve depresyon dönemi belirtilerinin her ikisinin de birlikte bulunduğu karma özellikli mani ya da karma özellikli depresyon dönemi de görülebilir. Bipolar bozukluğun akut ve koruyucu tedavisi, temelde düzenli ilaç kullanımına dayanır. Bunun sağlanabilmesi için hasta ve ailenin doğru bilgilendirilmesi ve işbirliğine bağlıdır. Bu nedenle gerek bireysel gerekse gruplar şeklinde uygulanan psikoeğitim çalışmaları, tedavinin önemli bir parçasıdır. Hasta ve ailenin hastalığa karşı oluşturduğu tepki ve tutumları düzenlemesinde, sorunların çözümünde psikoterapi yaklaşımı önemlidir.

Depresif bozukluklar en sık rastlanan toplum ruh sağlığı problemidir. Majör depresyon, toplumda en sık görülen bozukluktur. Boşanmış ve ayrılmış kişilerde daha sık görülür. Yakın zamanda yaşanmış stresli yaşam olayları majör depresyon bozukluğu için riskli olduğu söylenebilir. Psikodinamik yaklaşımların yaptığı açıklamalara göre yaşamın ilk 10-18 ayını kapsayan oral(ağız yolu ile tanıma) dönemde yaşanan anne bebek ilişkisindeki sorunlar depresyona yatkınlık yaratır. Depresyon, cezalandırıcı anne baba karşısında güçsüz ve çaresiz bir çocuk olma durumu gibidir. Depresif kişilerin kendisi için değil baskın, idealize edilen başka bireyler için yaşadıkları söylenir. İdealize edilen kişinin ona yönelik beklentilerinin karşılanamayacağı fark edildiğinde depresyon ortaya çıkar. Kendiliğin gelişme sürecinde anne baba tarafından karşılanması ve pekiştirilmesi gereken durumda karşılanamadığında depresyona yatkınlık gelişir.

Depresyon genel bir tanımdır ve ayırıcı ölçütleri vardır. Bunlar;

-Majör Depresyon,
-Psikotik Depresyon,
-Melankolik Depresyon,
-Atipik Depresyon,

Majör depresyonun sadece psikoterapi ile devam etmesi uygun değildir. İlaç tedavisi de gereklidir. Duygudurum bozukluklarının tedavi ve terapilerinde bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir