Çocuklarda Mastürbasyon

image_pdfimage_print

Çocuk kendi bedenini keşfetmeye başladığı zaman tesadüfen cinsel organını ellemek ya da sürtmek suretiyle fizyolojik temelli bir haz duygusu yaşar.

Cinsel düşünce ve fantezilerden arınmış bu haz duygusu insan biyolojisinin gereğidir. Bir kez haz duygusu yaşayan çocuklar bu duyguyu yeniden yaşamak için çaba sarf ederler. Cinsel organıyla oynayarak bir çeşit kendi kendini tatmine başlar. Bu tatmin aslında çocuğun kendi kendisini uyarması demektir. Çocuğun genital bölgesini eliyle ya da sürtünerek uyarırken terleme kızarma ve sık sık nefes alma gibi belirtilerin gözlendiği bu duruma çocukluk dönemi mastürbasyonu denir. Ergenlik öncesi çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi cinsel istek, hayal ve uyarılmışlık hali söz konusu değildir. Dolayısıyla bebeklik döneminde başlayan mastürbasyonun cinsel bir anlamı yoktur. Yalnız kalan, kendisi ile ilgilenilmeyen, çevreden gelecek uyarıdan ve sevgiden yoksun çocuklar kendi kendilerini uyarma yoluna giderler. Artık çocuğun tesadüfen bulduğu haz kaynağı bir amaca yönelik olarak tekrar tekrar kullanılır.

İki üç yaşlarında tamamen fizyolojik sayılan bu olayın giderek sıklaşması ve ileri yaşlarda da devam etmesi çocuk anne baba ilişkilerinde bir sorun yaşandığını anlamına gelebilir. Çocukluk döneminde saatlerce süren ve çocuğun yeme ve uyuma gibi günlük aktivitelerine bile engel olabilecek sıklıkta mastürbasyonlara da rastlanabilir. Bu çocuklar her boş buldukları vakitte gizlice bir odaya kapanır ve dakikalarca mastürbasyon yaparlar. Bu derecede aşırı mastürbasyonun nedeni mutlaka bulunmalıdır. Bu durumda mastürbasyon adeta bir saplantı haline gelmiştir. Kardeş doğumu, anne babadan birinin evden uzaklaşması gibi çocuğu zedeleyebilen durumlarda da aşırı mastürbasyona rastlanabilir. Ergenlik döneminde merak ile başlayan mastürbasyon zamanla aşırı bir hal alabilir. Bu durumda ailenin çocuğa suçluluk duygusu yaşatacak tavır ve sözlerden kaçınması gerekir. Böyle davranılmazsa bu çocuklarda depresyon ve saplantı belirtileri gözlenmeye başlar. Böyle durumlarda çocuğa suçluluk duyguları yaşatmak problemi daha çözülmez hale getirir. Dur, yapma, günah, ayıp gibi sınırlamalar çocuğu durumu hakkında yapılandırmaktan ziyade mastürbasyonun daha da artmasına sebebiyet verebilir.

Ebeveynlerin mastürbasyona karşı vereceği tepkiler sorununu büyüyüp-büyümemesinde belirleyici olacaktır. Ebeveyn çocuğuna kendi kendini tatmin ettiğini bildiği izlenimi vermelidir. Ancak hiçbir zaman cezalandırma ve suçluluk duygusu yaşatacak sözler söyleme yoluna gitmemelidir. Çocuk mastürbasyona başladıktan sonra yapmamasını istemek yerine dikkatini dağıtacak yollar arayın. Küçük çocuklarda sadece bu tutum dahi mastürbasyonun azalmasına neden olabilir. Mastürbasyon davranışına vereceğiniz tepkilerin ileride çocuğun cinsel hayatını etkileyebileceğini göz önünde bulundurun.

Mastürbasyon sıklaşması ve devam etmesi durumunda çocukla anne baba arasındaki ilişkinin gözden geçirilmesi ve altta yatan başka nedenlerin araştırılması gerekecektir. Bu nedenle aileler vakit geçirmeden uzman yardımı almalıdır.

Randevu ve bilgi 0212 537 61 60

(80 Posts)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir