Dil ve Konuşma Terapisi

image_pdfimage_print

Çocuklarda konuşma davranışının ortaya çıkışı 12 ile 18 aylar arasında en verimli bir biçimde gerçekleşmesi gerekir. Eğer bu dönemde bazı güçlükler yaşıyorsanız gerekli uzmanlardan destek almalısınız. Okul öncesi dönem çocuğu olarak nitelendirdiğimiz çocuklarımızda aşağıdaki güçlüklerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız en yakın zamanda bir uzmandan destek almanız faydanıza olacaktır.

• Ses Bilgisi ve Sesletim Sorunları

• Dil ve Konuşma Gelişiminde Gecikme

Dil ve konuşma gelişimi bilişsel bir olgudur. Bu nedenle de dikkat, seçici algı, kümelendirme, akıl yürütme, hipotez geliştirme ve hipotezleri sınayarak genelleştirme gibi alanlarda sorunu olan çocuklarda dil ve konuşma gelişiminde gecikme ya da farklılıklar gözlenmesi doğaldır.

• Sesleme (Fonasyon) Bozuklukları

Sesleme, gırtlakta yer alan bir çift dudağın(ses tellerinin) titreşime sokulmasıdır. Ses tellerinde meydana gelen zorlama ile dokular zarar görür ve ödem meydana getirir. Bunun sonucunda kişinin sesinin kısılması gerçekleşir. Yanlış soluk alma, sesi zorlama ve bağırma gibi sebepler sesleme bozukluklarına yol açabilir. Vokal modül ses kısıklığı ve sesin çatlamasına yol açar.

• Kekemelik

Son zamanlarda bu konuda bir çok kuruluş kekemeliği on beş günde düzeltiyoruz gibi ticari rant elde etmek için çeşitli faaliyetler yapmaktadırlar. Bu aldatıcı bir reklam içeriğidir.

Dil ve Konuşma Terapisi desteği ve bilgi almak için 0212 537 61 60 numaralı telefondan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

(80 Posts)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir