Psikoloğa Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik ve Psikolojik sorunlarınız ile ilgili bir psikolog yardımı almaya karar verdiyseniz göz önünde bulundurmanız gereken hususlar nelerdir sorusundan yola çıkarak bu yazıyı hazırladık. Sorunlarınız için bir psikolog yardımı almaktan çekinmeyiniz.

Psikolog yardımı almadan önce bu hususlara dikkat ediniz:

-Gideceğiniz psikoloğun terapi yaptığından emin olmanız gerekir. Psikologların pek azı terapi yapabilir.
-Psikiyatristlerin ise tamamı terapist değildir.
– Gideceğiniz psikoloğun hangi ünvan ile terapi yaptığını sorunuz veya araştırınız.
-Ülkemizde terapistleri denetleyecek bir kurum ve bu etik sorumluluğu üstlenecek bir mesleki örgüt bulunmamaktadır.
-Klinik Psikolojide değerlendirme; hem kişisel sıkıntının hem de iş ve sosyal hayat işlevsizliğinin yapısını, sebeplerini ve potansiyel sonuçlarını belirlemeyi içerir. Bilinenin aksine Klinik Psikologlar her vakada yeterli değildir. Psikoloji, birçok alt dalı olan bilim dalıdır. Her uzmanın her konuda yeterli olmasını beklemek doğru olmaz.
-Her uzman alanında lisansını tamamlamayıp klinik psikoloji veyahut psikoloji biliminin başka bir alanında yüksek lisansını yapmış olabilir. Karşınızdaki uzman bir mühendis veyahut işletme mezunu olabilir. Bu durum bazı özel üniversite ve vakıf üniversitelerin ticari ve ahlaki kaidelerden yoksun olarak yüksek lisans öğrencilerinin branşlarına bakmaksızın öğrenci kabul etmesinden kaynaklanmaktadır.
-Psikoloji mezunu olup yüksek lisans yapmayan alanında çok deneyimli ve ne yaptığını bilen uzmanlarda vardır. Size tavsiye edilen böyle bir uzman veya terapist ise çekinmeyiniz. Fakat terapistliğini üç-beş günlük sertifika programlarından kazanmış bir uzmandan uzak durunuz.
-Günümüzde uzmanlığı yeterli olmayan birinin “terapötik becerileri geliştirme” adı altında üç-beş günlük bir eğitim düzenleyip ve katılımcıların duvarlarına asılabilecek sertifikalar dağıtmasının önünde hiçbir yasal engel bulunmamaktadır. Alanında nitelikli uzmanlar tarafından verilen ulusal ve uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonlar da mevcuttur. Fakat alana uzak biriyseniz bu eğitimleri ayırt etmeniz imkânsızdır. Eğitimi düzenleyen bazı kurumların isminde “enstitü” ibaresi olması da sizi yanıltmasın.
-Sorununuz “sınav kaygısı” ya da “cinsel işlev bozukluğu” gibi tanımlanabilir bir sorunsa o konuda çalışan bir uzman aramanız daha yerinde bir yöntem olacaktır. Tavsiye üzerine birine giderken de dikkat etmeniz gerekir.
-Haftalardır terapiye gidiyorsanız ve durumunuzda bir değişiklik veya değişiklik hissetmiyorsanız, size aylar önce ilaçlar yazıldı ama hiçbiri sizde en ufak bir olumlu değişiklik yapmadıysa, psikiyatrik ilaçların etkisini göstermesi uzun zaman alabilir, size bu ilacı yazan kişi bu konuda bir bilgilendirme yapmadıysa psikiyatristinize bunun nedenlerini sorunuz.
-Terapistiniz sizi sizden daha iyi tanıyormuş gibi davranıyorsa ve nedenini anlamadığınız ödevler veriyor, sizin katılmadığınız yorumlar yapıyorsa ve bu tavırları sizi rahatsız ediyorsa bunları tartışmaktan ve ifade etmekten çekinmeyiniz.
-Mesleki bir deformasyon olarak terapistler danışanlarını ve kişileri psikiyatrik kategoriler üzerinden değerlendirmeye eğilimli olabilirler ve somut bir teşhise sahip olmasanız bile sizin davranışınız ve düşüncenizi sizden daha iyi anlayıp bildiklerini sanabilirler. Bu tür durumlara dikkat etmenizde fayda vardır.
-Psikoterapötik bazı uygulamalar dışardan bakılınca anlaşılmaz görülebilir. Örneğin: fobilerinizi, kulağınıza kulaklıktan ses vererek rehabilite eden bir teknik size şüpheli görünebilir. Bunlardan bazıları şüpheli görülse bile etkililiği ve emniyeti kanıtlanmış uygulamalardır. Size yeni bir teknik uygulanmadan önce terapi sürecinin ismini sormanız ve terapi hakkında bilgi edinmeniz sizin yararınızadır.
-Bilinenin aksine psikolog ise size ilaç yazamaz ve ilaç tavsiye edemez. Psikolog kullandığınız ilacın dozunu azaltamaz ve arttıramaz. Uzman psikolog ya da psikolog doktorda bunları yapamaz. Farmakoloji konusunda çalışan bir profesörde bunları yapamaz. Tıp fakültesinden mezun olmayan biri asla ilaç yazamaz ve böyle bir yetkisi de yoktur.
-Bütün psikologlar ahlakilik konusunda çok duyarlı tablolar çizseler de terapinin kapalı kapılar arkasında iki kişinin arasında geçmesinden faydalanarak ilaç yazanlar ve ilaç önerenler vardır ve bu psikologlardan kaçınınız.
-“Sizi anlıyorum ve Çok zor olmalı” gibi cümlelere dikkat etmenizde fayda vardır. Çoğu terapist bu cümleyi empati göstermenin zorunlu bir gereği olarak seansta duydukları her cümleden sonra söylemeyi kendine görev olarak bilirler. Bu durum terapistlerin kategorilendirmeye alışmış çizgisel bir kavrayışa sahip hocaları tarafından alışılagelmiştir. Terapistinizin bunu söylerken sizi gerçekten de anladığını hissediyorsanız sorun yoktur. Terapistinizin anladığını hissedemiyorsanız sizin yıllardır içinde yaşadığınız durumu nasıl olup da 40 dakika içinde anladığını terapistinize sormanızda fayda vardır.
-Terapiste kendisi hakkında sorular sorabilirsiniz lakin bunu terapiste gitmeden önce araştırabilirsiniz. Gestalt terapistleri dışında çoğu ekol terapistin kendi hayatı hakkında bilgi vermesine izin vermediği alan taramasında gözlemlenmiştir. Psikanaliz kökenli ekoller, aktarım ve karşıt aktarımı ilişkinin merkezine yerleştirmelerinden dolayı bu konuda çok katıdır. Terapist hakkında bilgi veren ekoller ile çalışan uzmanların kendisiyle ilgili verdiği bilgiler eşi, çocuğu hakkındaki bilgiyi veya dertleşmeyi içermez. Terapistin kendisi ile ilgili verdiği bilgiler hayata ilişkin genel bir bilgelik ve deneyim aktarımı gibi şeylerdir.
-Terapiste sorabileceğiniz sorular sizi ve terapi sürecinizi ilgilendiren konuların dışına çıkarsa cevap almayı beklemeyiniz. Terapistinize eğitimini ve deneyimini sorabilirsiniz. Daha önce sizin gibi danışanları olup olmadığını sorabilirsiniz.
-Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir husus ise terapinin başarısı sizin istikrarınıza bağlıdır.
-Eğer terapi desteği almaya karar verdiyseniz terapi prosedürlerini bilmenizde fayda vardır. Randevu ve Bilgi için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuzla iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir