Çocuklarda Parmak Emme Davranışı

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emme problemi genellikle anne- babalardan, “parmağını emiyor acaba bir sorunu mu var?”, “parmak emmesi dişlerine zarar verir mi?”, “ Bu alışkanlığını ne zaman bırakır?”, “Parmağının emmemesi için neler yapabiliriz?” gibi benzer sorularla gelir. Parmak emme de tırnak yeme, alt ıslatma, yalan söyleme gibi alışkanlık ve eğitimle ilgili bir problemdir. Sevgisiz hisseden çocuklarda parmak emme davranışı görülebilir.

Yaşamın ilk yıllarında çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları her şeyi ağızlarına götürürler. Bu, çocukların dünyayı tanıma yöntemidir. Bu durum bebeğin ilk yılı için normal ve gerekli bir dönemdir. Ancak dört yaşından sonra parmak emme hala devam ediyorsa bunun altında yatan bir problem olabilir. Çocuğun parmak emmesinde birçok farklı sebep olabilir. Örneğin yeni kardeşi olan bir çocuk onun aldığı ilgiyi alabilmesi için bebek olması gerektiğini düşünerek bebeksi davranıp parmak emebilir. Ya da anne babasının ilgisini çok fazla göremeyen çocuklar ilgi ihtiyaçlarını bu şekilde dışa vurabilirler. Korkuları olan çocuklar ya da evde anne -baba tartışmalarına şahit olan çocuklarda da bu davranışlar görülebilir. Bu saydıklarımın dışında daha birçok farklı sebep olabilir. Çocuğunuzda parmak emme davranışı varsa ailenizi gözlemleyin ve nelerin yolunda gitmediğini inceleyin. Sizin için normal ya da önemsiz gelen durumlar çocuğunuzun yetişkinliğine etki eder.

Çocuklar genelde parmak emme davranışını üç yaşında bırakırlar. Bu yaştan itibaren çocuğunuz parmak emmeye devam ediyorsa bu durumu biraz daha yakından gözlemleyin.

-Bu davranış özel durumlarda mı gerçekleşiyor, yoksa günün çoğu zamanında devam eden bir hal mi almış?
-Bu davranış onun sosyal aktivitelerine engel oluyor mu?
-Konuşma, telaffuz ve dil kullanımında bir engel oluşturuyor mu?

Parmak emme davranışının 4 yaşına kadar devam etmesi genelde psikolojik kökenlidir. Parmak emmeye devam eden çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun ağzını meşgul edecek küçük atıştırmalar olabilir, beraber şarkı söyleyip hikâyeler okuyabilirsiniz ve bu konuda onunla konuşabilirsiniz. Değişimin bir anda gerçekleşmesini beklemeyin ve çocuğunuza zaman verin. Yapmamanız gereken şey ise çocuğunuza, “Bebek gibisin” diyerek küçümsemektir ve tam da istediği ilgiyi çekmektedir. Bu durum davranışı pekiştirir. Ayrıca bu dönemi karşılıklı güç savaşına dönüştürmek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Öncelikle çocuğunuzu ve aile hayatınızı gözlemleyin gerekirse notlar alın. Bu davranışın altındaki sebepleri bulup onları mümkün olduğunca ortadan kaldırın. Beraber kaliteli zaman geçirin, anne ve baba ile geçirilen zamanlar çok önemlidir. Onu üzen durumlar ortadan kalması halinde ve önerilerin uygulandığı durumlarda iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bütün çabanıza rağmen çocuğunuz parmak emme davranışına devam ediyorsa, anne baba olarak bir uzman yardımı almanız faydalı olacaktır. Randevu ve bilgi almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir