Panik Bozukluğu

Panik Atak Nedir?
Panik atak, beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan, yoğun kaygı, bunaltı, korku karışımı bir nöbettir. Nöbetin yaşattığı korku ve rahatsızlık duygusu kişiye sonunun geldiğini, öleceğini hissettirecek kadar yoğun olabilir.

Panik atağı yaşayanların bazıları, o esnada kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini hissederler. Nedensiz korku, endişe ve panik hali fiziksel olarak nefes daralması, göğüste ağrı, nefes alamama hissi, kalp çarpıntısı, terleme olarak hissedilir. Ölüme yakın olmanın yarattığı dehşet ve kaygıyla bir an önce acile-doktora yetişmeye uğraşır. Kimisi aklını kaçıracağını, felç geçireceğini, kontrolünü yitireceğini, düşüp bayılacağını hisseder. Böyle bir korku fırtınasını yaşayan insan, doğal olarak o ortamdan ve durumdan kaçma, uzaklaşma davranışı gösterir, hemen yardım alınabilecek bir sağlık kuruluşuna başvurur. İlk atakların 1/3’ü evde, 1/3’ü kalabalıkta, 1/3’ ü araba kullanırken ya da araba içinde olur.

Panik atak aslında;
Çarpıntı,
Göğüs ağrısı,
Nefes alamama,
Boğulma hissi,
Bunaltı,
Uyuşma,
Baş dönmesi,
Terleme,
Titreme,
Sıcak-soğuk basması,
Kontrol kaybı korkusu,
Ölüm korkusu,
Çıldırma korkusu gibi hızlı merdiven çıkmaktan kaynaklanan bir “çarpıntı” ya da ani hareketten kaynaklanan bir “baş dönmesi” gibi başka bir anlama gelmeyen “masum” bedensel durumların felaket olarak algılanmasıdır. Atağa eşlik eden bedensel duyumlara bağlı yorumlar, duyumun anlamını değiştirir ve kişiyi dehşete düşürür.

Panik Atak nöbet sırasında kişinin aklından;
Öleceğim,
Felç olacağım,
Kalp krizi geçiriyorum,
Delireceğim,
Kendimi kontrol edemeyeceğim,
Aptalca davranacağım,
Kusacağım,
Bayılacağım,
Çığlık atacağım,
Anlamsız konuşacağım gibi düşünceler geçmektedir.
Terapistiniz;
Kaygının ve korkunun bilişsel, davranışsal, fizyolojik etki ve rolü,
Korkunun fizyolojisi ve bilişin rolü hakkında eğitim,
Hatalı ve abartılı yorumların belirlenmesi ve düzeltilmesi,
Çarpık düşünce işlevlerinin düzeltilmesi, İç uyaranlarla yeterince süre karşılaşmanın korku tepkisini azaltacağı-söndüreceği hipotezi üzerine kurulu alıştırma yapmak, koşmak, saunaya girmek, banyo yapmak, bisiklete binmek, kahve içmek, merdiven çıkmak gibi doğal egzersiz ödevleri üzerinde çalışmaktadır.

Panik bozukluk ile başa çıkabileceğinize inanırsanız ya da daha önce baş ettiyseniz yine bunu yapabileceğinizi bilirsiniz.Amaç uyarılma ile ilgili beden duyumlarını tehlikeli olduğuna ilişkin yanlış yorumlamayı düzeltmek amacıyla “kaç- savaş” tepkileri hakkında bilgi vermek ve anksiyeteyi provake eden inanışları belirlemek kontrol etme becerilerini arttırmaktır.Panik Atak ile ilgili Psikolog Eyüp Tunahan’dan bilgi ve randevu oluşturmak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir